Koupit relaxaci na Rhodosu od 7 190 Kč

Správní obvody Rhodosu

Správní obvod Rhodos

Město Rhodos patří v současnosti spolu s osadami Asguru a Kritiká k největším správním celkům ostrovního Řecka. Čítá přes 60 000 stálých obyvatel a vzkvétá jako obchodní ale i kulturní středisko jihovýchodního středomoří.

Správní obvod Ialysos

Ialysos nebo také Trianta je vlast pověstného olympijského vítěze Diagorase. Nachází se v Ialysském zálivu na serveru strova Rhodos. Dávnou historii připomíná starověká Akropole na vrcholku hory Filerimos, která sloužila ještě v době Byzance a rhodských rytířů. V hotelových komplexech Ixia a Trianta najde každoročně střechu nad hlavou nejen spousta rekreantů, kteří přijíždí za zábavou, ale i návštěvníci ymposií nebo vědeckých konferencí.

Správní obvod Kallithea

Obvod Kallithea s rozkládá podél pobřeží Faliraki a zahrnuje i obce Kosiknu, Kalythies a Psinthos. Nálezy z jeskyně Sv. Jiří (Ajios Jeorjios) dokládají historii tohoto místa až do pozdní doby kamenné. V posledních desetiletích zažívá oblast bouřlivý turistický rozvoj, je jedním z nejnavštěvo­vanějších letovisek ostrova nejen kvůli 5 km pláži plné slunce. Za návštěvu určitě stojí malebný záliv Ladiko, pláž Traganu s podivuhodnými jeskyněmi nebo kotviště Kallithea.

Správní obvod Petaludes

Petaludes je unikátní hlavně díky údolí motýlů (údolí Petaludes). Tento kraj si uchoval svůj tradiční ráz zemědělské oblasti, ale i tato místa se neubránila intenzivnímu rozvoji cestovního ruchu a to i díky srdečnosti místních obyvatel nebo krásám krajiny. Hlavním střediskem oblasti je Kremasti – jedna z nejživějších vesnic ostrova. Každý rok se tu 15. srpna koná mariánská pouť. Nedaleko vesničky Paradisi najdete Theologos – turistické centrum s moderními hotely a organizovanými plážemi. Doprava pro turisty je příjemná, protože hned poblíž naleznete mezinárodní letiště.

Správní obvod Afantu

Centrem obvodu je stejnojmenné městečko Afantu. Krásné pláže, zeleň ve vnitrozemí a pohostinní obyvatelé jsou pro tuto oblast Rhodosu typické. Za návštěvu stojí kostel Panny Marie. Starodávný způsob života a staleté zvyky si můžete osobně potvrdit, pokud se v sobotu nebo v neděli zúčastníte některého z tradičních svatebních obřadů. Vláčkem se můžete svézt až dolů k moři, pláž u Afantu je tvořená z oblázků a můžete si zde vychutnat nejeden vodní sport. A nedaleko od moře je také golfové hřiště.

Správní obvod Kamiros

Dnešní kraj v okolí města Kamiros žije převážně zemědělstvím a turistickým ruchem. Najdete zde některé nejpozoruhodnější památky z celého ostrova. Nejvýznamější vecnicí je Soroni – živé městečko s dlouhou pláží. V klášteru sv. Sulá se můžete zúčastnit pouti, která se tu koná v červenci. Ve vesnici Dimyliá uričtě nesmíte minout byzantský kostelík sv. Mikuláše Funtuklí (Ajios Nikolaos Funtuklí) s nástěnnými malbami až z 15. století.

Správní obvod Archangelos

Centrem správního celku je stejnojmenná obec Archangelos. Ve středověku ji postavili rhodští rytíři. Kvůli strachu z pirátů je v bezpečné vzdálenosti od moře a opevněna hradbami. Místní obyvatelé se stále věnují tradičním řemeslům a to jak hrnčířství, tak i rukodělné výrobě koberců. K vodním radovánkám zve zlaté písečné pobřeží i tyrkysová voda moře. Ve vnitrozemí najdete zemědělské obce Malona a Massari, byly založeny podél potoka Naithon uprostřed pomerančových hájů. V severním cípu oblasti najdete Epta Piges (Sedm pramenů), kde si můžete vychutnat krásy přírody.

Správní obvod Attavyros

Hora Attavyros je nejvyšší horou ostrova. Dominuje krajině s podhorskými vesničkami a jeho vrcholek patří k pradávným symbolům celého ostrova. Hlavním centrem oblasti je vesnička Embonas ležící uprostřed vinic na úbočí hor. Vyrábí se tu tradiční víno a v místních hospůdkách můžete ochutnat nejednu řeckou specialitu. Obyvatelé vesničky Sianna jsou netradiční tím, že se věnují včelařství. Lidé přesídlení z Kréty postavili hrad Kritinia, který leží poblíž stejnojmenné vsi. V přístavu Skala Kamiru musíte ochutnat rybí speciality v některé z restaurací na pobřeží.

Správní obvod Lindos

Městský stát Lindos býval v minulosti vlastí moudrého tyrana Kleovula. Město ochraňoval mocný hrad a tehdejší svět jej obdivoval pro bohatství, malebnost i strategické postavení ve Středomoří. Pokud přijíždíte k Lindosu po pevnině, uchvátí vás podmanivý pohled na celé město, ale podobné pocity budete zažívat i pokud přijedete po moři (například pravidelným spojením z Mandraki). Koupání je nejromantičtějsí v zátoce Sv. Pavla. V okolí Lindosu najdete Kalathos s písečnou pláží Vlychá, Péfki s rozsáhlou pláží a Lardos se stejnojmennou pláží nebo zátokou Glistra.

Správní obvod Jižní Rhodos

Na jih Rhodosu jeďte, pokud si chcete odpočinout od celoročního shonu. Daleko od shonu města a rušných turistických letovisk si zde užijete zcela jiný rytmus. Většina vesnic byla postavena ve středověku a dodnes si zachovávají svůj osobitý ráz. Hrad z doby byzantské v Asklipios, nejjižnější osada ostrova Kattaviá nebo Apolakkiá s klášterem Panny Marie Skiadena. Místo památek tu najdete překrásnou přírodu. Nekonečné pláže třpytící se v zapadajícím slunci začínající v Kiotari a Jennadi končící až v Lachaniá, Plimmyri a unikátním Prasonisi – rájem surfařů.

 

Nenašli jste něco? Napište nám nebo se zeptejte v diskusním fóru.

TripR.cz
Praktický zdroj informací každého cestovatele.

Super Last Minute
Zájezdy a dovolená na úplně poslední chvíli.

Švýcarsko
Informujte se před svou dovolenou ve Švýcarsku.